Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tesettür Elbiseler kategorisine 8 Kasım, 2020 tarihinde eklendi.

Tesettür kelime anlamı olarak örtünmek anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde yaşayan pek çok insan belirli bir dine, kütlere, dile ve çeşitli örf ve adetlere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle insanlar birbirleri ile sürekli etkileşim içerisindedir. Toplumlar üzerinde gerçekleşen bu etkileşim insanlar arasında belirli kuralların oluşmasına sebep olmuştur. Tesettür ise bu kuralların içerisinde yer almayı başarmıştır. Ayrıca Müslüman ülkelerin birçoğuna tesettür giyime büyük önem verilmektedir. Bunun nedeni ise tesettürün İslam dininin gerekleri arasında gösterilmesidir.

Dünya üzerinde her şeyin bir püf noktası ve dikkat edilmesi gereken unsuru vardır. Bu durum tesettür giyim içinde geçerlidir. Tesettür giyim günümüzde sadece bayanların değil erkeklerinde bir o kadar dikkat ettiği noktalar arasında yer almaktadır.

Bu konu üzerinde senelerce tartışılmasına rağmen henüz ortak bir nokta da buluşulmuş değildir. Bunun en büyük etkeni ise bayanların tesettür edilmesini sağlayan başta din olmak üzere önemli kaidelerin yüzyılı ile günümüz yüzyılı arasında çok farklılık olmasıdır. Hiçbir zaman içerisinde kadın bu kadar yaşamın içerisinde yer almamış ve modern dünyanın bir parçası olamamıştır.  Bu ise özellikle tesettüre sahip kadınların günümüz yaşantısında giyiminde dikkat etmesi gereken bazı şartların oluşmasına neden olmuştur.

Günümüz moda şirketlerine bakıldığında birçoğu yabancı kökenlidir ve bizim kültürümüze uzak bulunmaktadır. Bu ise tesettür giyim üzerinde yapılan defilelerde görülebileceği üzere pek çok yanlışı içerisinde barındırmaktadır.

Moda üzerine etkilenen kadınlarımız ise tesettürün asıl amacında saparak modaya uygun bir şekilde giyim tarzını oluşturmaktadır. Tesettür giyim üzerinde yapılan en büyük hatalardan birisi ise bu husustur. Sizlere bu yazımızda tesettür giyimde dikkat etmeniz gerekenleri ve tesettür giyimin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle kadınların oldukça ilgisini çeken moda tesettür giyim üzerinde de etkisini göstermektedir. Tesettür giyime sahip olan kadınların elbise ve takı arasında uyumunun sağlanması tesettür giyimin püf noktaları arasında başta gelmektedir. Bunun yanı sıra tesettür giyimde dikkat edilmesi  bazı hususlar yer almaktadır. Bunları Başlıca sıralamak gerekirse;

* Dar Giyinmek

* Açık Giyinmek

* Dekolte

* Abartılı Renkler Tercih Etmek

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler tesettür giyimde dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bunun yanı sıra kadınların tesettür giyimde en çok yaptığı yanlışlar arasında da yer almaktadır. Bu yanlışlar genellikle modaya uyum aşamasında ve kıyafet seçim tercihlerinde meydana gelmektedir. Modayı bir kenara bırakarak tesettür kaidelerine uyan, sade ve kapalı elbiselerin tercih edilmesi tesettür giyim açısından oldukça önemlidir.

Tesettür giyimin en püf noktalarından birisi uyumdur. Bunun yanında tesettür giyimde dar, açık ve abartılı renklerin kullanılmaması gerekmektedir. Asıl amacı örtünmek gizlemek olan tesettür giyimin belirli kaidelerine uyulması gerekmektedir. Dini gereklerin yerine getirilmesi için tesettürü modaya kurban etmemek gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda Tesettür Giyimin Püf Noktalarından bahsedeceğiz

Tesettür Giyimin Püf Noktaları

Tesettür Giyimin Püf Noktaları

İşte Tesettür Giyimin Püf Noktaları;

  • Uygunluk: Tesettür giyimde seçmiş olduğunuz kıyafetlerin öncelikle dine ve tesettür kaidesine uygun olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra tesettür giyimde seçeceğiniz kıyafetleriniz birbirleri ile uyum içerisinde olmalıdır. Vücut hatlarınızı belli edecek kadar almış olduğunuz dar kıyafetleri tercih etmek tesettürün amacından saptığını hatta bunun gülünç bir hal almasını sağlamaktadır. Bu nedenle kıyafet uyumunuzun birbiri ile uygun, kıyafet seçiminizin ise tesettür kaidelerine uygun bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Seçimini yapacağınız kıyafetlerinizin üzerinizde ne çok dar ne de içinde kaybolacak kadar bol tercih edilmemesi gerekmektedir. Bunun için aradaki dengeyi iyi bir şekilde sağlamalısınız.
  • Renkler: Tesettür giyim için tercih etmiş olduğunuz renklerin hem dönemin modasına uygun olması hem de aşırı ve cezbedici olmaması gerekmektedir. Tesettür giyim hususunda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi ise renk seçimidir. Açık ve cırtlak diye tabi ettiğimiz parlak renklerin tesettür giyimde kullanılması yanlıştır. Tesettür giyim için hem modaya uygun hem de koyu renklerin tercih edilmesi oldukça idealdir.
  • Sadelik: Tesettür giyimin en önemli püf noktaları arasında yer almaktadır. Unutulmamalı ki tesettür giyim süslenmek için değil gizlenmek ve örtünmek için sade bir şekilde sağlanmalıdır. Modaya uygunluk sağlanması amacıyla yapılan tercihler kadınları tesettürden uzaklaştırmaktadır. Yırtmaçlı elbiseler, dar düğün konseptleri ve vücut hatlarını belli eden elbiselerden uzak durulmalıdır. Tesettür giyimde sade bir elbise ve sade aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Bu sizlerin hem şık hem de tesettüre uygun bir şekilde tercih yapmanızı sağlayacaktır.
  • Yaş: Tesettür giyimde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yaş hususudur. Tercih etmiş olduğunu kıyafetlerin sizleri yaşlı göstermesini engellemeniz gerekmektedir. Genellikle yapılan hatalardan biri ise genç kadınların +40 yaşların tercih etmiş olduğu kıyafetleri tercih etmesidir. Yaşınızı baz alarak kendine uygun kıyafetler tercih etmeniz sizlerin şık ve tesettüre uygun olmanızı sağlayacaktır.
  • Seçim: Tesettürlü kadınların kıyafet seçimlerinde çok özenli ve titiz davranması gerekmektedir. Kıyafetlerinizi hem dış baskıdan uzak bir şekilde hem de kendi gönlünüzce tesettüre uygun bir şekilde tercih etmeniz gerekmektedir. Aradaki bu dengeyi sağladığınızda seçtiğiniz kıyafetlerin hem üzerinizde güzel duracak hem de tesettüre uygun bir tercih yapmış olacaksınız.
  • Uyumsuzluk: Tesettür giyimin en çok yapılan hatalarından birisi ise kıyafetler arasındaki uyumsuzluktur. Dar pantolon üzerine giyilen tunikler ya da şal ile elbise arasında olan uyumsuzluk sizlerin hem amacınızdan çıkmanızı hem de kötü görünmenize neden olmaktadır. Bu yüzden kıyafet uyumunu iyi bir şekilde ve tesettüre uygun olarak seçmelisiniz.
  • Başörtü: Başörtü kullanımının saçı kapatması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra tesettür giyimde en büyük yapılan hatalardan biri ise saç şekillerinin bir hörgüce benzetilerek üzerinin kapatılmasıdır. Bu sizlerin kötü görünümünüze sebep olmaktadır. Bunun için başörtünüzün kıyafetinizle uyumlu olduğuna dikkat ettiğiniz kadar saç bağlama şeklinize de dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Çorap: Tüm giyiminize dikkat ettiğiniz kadar çorap seçiminize de özen göstermelisiniz. Çorap seçimin de ince ve dantelli çorap tercihi ve görünmesi tesettürünüze gölge düşürmektedir. Bunun için seçiminizi yapmış olduğunuz çorapların düz ve sade bir şekilde seçimini yapmanız gerekmektedir.
  • Aksesuar: Tesettür giyimin temel noktaları sadelik ve uyum içerisinde gerçekleşmektedir. Sizlerde tercih etmiş olduğunuz aksesuarların aşırı pahalı ve süslü olmasından kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra uzun topuklu ayakkabılar ve cezbedici parfümler kullanılması da tesettür giyimin kaidelerine ters düşmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler tesettür giyimde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Fakat günümüzde kadınlar kendi tercihleri ile beraber modaya uyum sağlamak amacıyla tesettürün dışına çıkmaktadır. Modaya uyum sağlamak amacıyla yapılan bu hataları önleyerek tesettüre uygun olarak sade ve şık bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler son dönemlerin en popüler konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. 2020 yılı tesettür modasının yayılması ile birlikte pek çok kadın giyimi konusunda araştırma yapmakta ve dikkat edeceği hususları öğrenmeye çalışmaktadır. Sizlere bu yazımızda Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler konusu hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Tesettürlü hanımlar için oldukça zor bir iş olan kombin oluşturulması aynı zamanda kıyafetin asıl amacına uygun bir şekilde tercih edilmesi de gerekmektedir. Hem şık ve zarif bir görüntü oluşturmak hem de tesettürün asıl amacına uygun bir şekilde giyim tarzını yakalamak istiyorsanız yazımızda belirteceğimiz önerilere kulak verebilirsiniz. Sizler için tesettür giyimde dikkat edilmesi gerekenler ile güzel bir kombin oluşturmanızda yardımcı olabilecek bazı ipuçlarından bahsedeceğiz. Peki, tesettür giyimde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Tesettür Giyimde Renk Seçimi

Tesettür Giyimde Renk Seçimi

Tesettür Giyimde Renk Seçimi

Seçilen kıyafetlerin renkleri tesettüre uygun olması gerekiyor. Seçtiğimiz rengin dikkat çekici olmaması gerekir. Parlak sarı, kırmızı gibi renkler ve aşırı parlak renkler tercih edilmemelidir. Tesettür için kıyafet seçiminde daha koyu renkler tercih edilmelidir. Bu renkler daha çok bordo, kahverengi, siyah, lacivert, yeşildir. Aynı zamanda günümüzde moda olan ve en fazla kullanılan renklerdir. Bu renklerin tercih edilmesi hem şık bir görüntü oluşturacak hem de tesettürün asıl amacına uygun olacaktır.

Tesettürde Dış Giyim

Tesettürde örtünmenin amacı vücut hatlarını belli etmemek ve dışarıdan dikkat çekici şekilde görünmemektir. Dış giyim olarak pardesü ve manto seçiminde çok süslü, rengi açık olan, parlak, vücuda oturan modeller tesettür açısından tercih edilmemesi gerekir. Daha çok mat ve bol kıyafetlerin seçilerek kombin yapılması zarif bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Tesettür Giyimde Pantolon Seçimi

Pantolon vücut hatlarını belli etmesi ve erkek kıyafeti olması sebebiyle tesettürü zedeleyen üründür. Fakat pantolon giyiminde yine tesettür şartları göz önüne alındığında bilekler görünmeyecek, vücut hatlarını belli etmeyecek, koyu renkli ve bol pantolon seçimi yapılmalıdır. 2020 yılı tesettür modasında ön plana çıkan pantolon modellerinin bu tarz da olduğunu görebilirsiniz.

Tesettür Giyimde Başörtüsü Seçimi

Tesettür Giyimde Başörtüsü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken asıl nokta kıyafete olan uyumunun yanı sıra başörtüsünün fazla abartılı şekillerinden kaçınılmasıdır. Özellikle başörtüsünde yer alan kelime ve şekillerin dinin gereklerine uygun olduğundan emin olduktan sonra alınması gerekmektedir. Bunun sağlanması hem tesettürün amacına uygun olacak hem de şık ve zarif bir görüntü elde edilmesini sağlayacaktır.

Etiketler : , ,