Tesettür Blog ve Muhafazakar Giyim Üzerine

Genel kategorisine 28 Aralık, 2019 tarihinde eklendi.

Tesettür, örtünmek anlamına gelen İslam kültürüne ait bir terimdir. İslam dünyasında çoğunlukla kadınların kıyafetleri ile ilgili tanımlamalarda kullanılan bir kavramdır.Pek çok mezhepte, dinde değişik şekillerde örtünme tanımlamalar vardır. Yine pek çok mezhepte örtülmesi gereken yerleri ve örtünün şeklini kesin talimatlarla belirlenmiştir. Amacı, özellikle kadınların mahrem olan yerlerini dış gözlerden koruması anlamına gelmektedir.

Dinimize göre kadının saçının bir telini, vücudunun toplu iğne büyüklüğünde bir yerini namahrem olarak nitelendirilebilecek bir yerini görmesi bile haramdır. Bu sebepten ötürü özellikle muhafazakar kesimde yaşayan insanlar, tesettür giyimine büyük önem vermektedir.

Dinimiz, yalnızca kadınların örtünmesini değil, aynı zamanda erkeklerinde tesettürünü emretmiştir, ancak erkeklerin örtünmesi gereken “mahrem” bölgeleri kadınların mahrem bölgelerine nazaran daha kısıtlıdır.

Gelenek, Görenek, Aile Çevresi ve İnançların Giyim Kuşama Etkisi

Gelenek görenek, dini motifler, aile ve çevre yaşantısı etkisinde kalan insanlar, genç – yaşlı, zengin-fakir demeden belirli kurallara uymaları, belirli kalıplar içinde yer almaları beklenmektedir, zamanla belirli kalıpların içine giren insanların ise bu kalıpların dışına çıkması oldukça zordur. Çünkü insan her şeyden önce sosyal bir varlıktır, sosyalleşmek, bulunduğu çevrenin bir parçası olmak, çevre tarafından benimsenmek ister, tabi aynı şekilde çevresini benimsemek ister. Bunun için de tarih, dil, din, ırk, hayata bakış, meslek ve bunun gibi bir takım sosyal ve yaşamsal unsurların aynı olması beklenir. Sayılan unsurlardan ne kadar fazla bir kesim ortak ise, çevre tarafından benimsenmek, çevrenin de kişiyi benimsemesi o kadar kolay olacak, aralarındaki bağ da o kadar sağlam ve sağlıklı olacaktır.

Kadınlar ve Güzellik

Tarihin her aşamasında kadınlar güzelliklerine, dikkat çekmeye, ilgiyi üzerlerinde toplamaya özen göstermişlerdir. Hatta tarih sanki bir şehir efsanesi gibi aktarılan, uğruna savaşlar yapılan, toplumların yok olmasına sebep olan, dağları deldiren “Helen”, “Şirin”, “Venüs”, “Nefertiti”, “Afrodit, Cleopatra gibi mitolojik ve mistik karakterlerin ortak özellikleri güzellikleri ile ön plana çıkmalarıdır. Kadınlar her zaman güzellikleri, güzellikler ise kadınları ile ön plana çıkarmıştır. Bu yapılan örneklemeden de anlaşılacağı gibi, karanlık çağlardan bu yana kadınlar, güzellik ve güzelleşme asla ayrı durmamışlardır.

Tesettür Giyimin Tarih İçerisindeki Gelişimleri

İslam’ın ilan edilmesi, akın akın insanların İslamiyet’e girmesi ile birlikte, kadınlar da bir dini vecibe olarak kapanmaya, tesettür giyinmeye başlamışlardır. Bunun sebebi ise, İslam’ın yayılmaya başladığı dönemlerde diğer dinlere mensup kadınlarla Müslüman kadınların ayırt edilmesiydi. Bunun için erkeklere de bazı emirler gelmiştir. Diğer dinlere mensup erkeklerden ayrılmaları, fark edilmeleri için farklı davranmaları emredildi. Gayrimüslimler kısa saçlıysa saç uzatmaları, sakal bıyık kesiyorlarsa, sakal bıyıklarını uzatmaları emredildi. Bu tarihten sonra uzun yıllar boyunca kadınlar tesettürü yalnızca bir kapanma aracı olarak kullanmışlardır.

20. YY’da önce televizyon, sonra bilgisayar, internet derken; teknoloji çağı ile birlikte insanlar arasındaki etkileşim hızlanarak arttı. Bu da insanların yaşam tarzını değiştirdiği gibi, giyim-kuşam, alışkanlık, örf, adet, gelenek gibi değerlerini değişikliğe itti.

Teknoloji çağı ile birlikte, öncelikle açık bayanların kıyafet anlayışları değişti. Kot pantolon, t-şört, gömlek, kazak tercihleri genellikle bol ve dökümlü kıyafetlerden yana kullanılırken, zaman geçtikçe, moda değiştikçe yerini daha açık, transparan ve dar kıyafetlere bıraktı.

Bununla birlikte moda da hızlı bir ilerleyişe girdi. Günümüzden birkaç yıl öncesine kadar birkaç kişilik tanınan bir modacı topluluğu varken, artık günümüzde her yer modacı dolmaya başladı. Moda ve giyim sektörünün asla eskimeyecek, her zaman müşteri ve tüketicisi olacak bir sektör olduğunun fark edilmesi ile, giyim, moda sektörüne yeni firmalar giriş yaptı, yeni firmaların sektöre girmesi ile birlikte ise yeni modacılar da artarak sektördeki yerini aldılar.

Günümüzde artık lise çağından itibaren moda tasarım, modelistlik, çizim, tasarım dersleri verilmeye başlandı. Hatta derslerin verilmeye başlanması dışında, moda ile ilgili liselerden üniversitelere kadar bölümler açıldı. Geldiğimiz gün itibariyle her geçen gün artan bir modacı akımı oluştu. Artık piyasada modacı olarak çalışmak isteyenlerin oldukça başarılı olmaları, piyasada kendilerinden ses getirmeleri beklenmektedir.

Günümüzde televizyon yayınlarında her kanalda moda programları yayınlanmaya başladı. Her kanalda moda hakkında programlar yapılmaya başlandı. Yayınlar yoğun ilgi görünce, yenileri arka arkaya geldi. Bu da yeni moda akımlarının da yenilenerek çıkmasına, hızlı bir gelişim göstermesine sebep oldu.

Modanın Gelişimi ve Tesettür Giyim

Modanın gelişmesi ile birlikte yeni akımlar, yeni alanların tespiti ihtiyaç oldu ve son yıllarda tesettür modası adı altında yeni bir akım türedi. Eşarplardan tuniklere, haşemadan pardösülere, hırkalardan kaplara, etek pantolonlardan bone şallara kadar daha nicesi yeni moda ürün olarak karşımıza çıktı ve bize tanıtıldı.

Önceleri, yalnızca siyah ve beyaz renkten oluşan, bol, sıradan, dökümlü kıyafetler tesettürü tercih eden kadınların kullandığı kıyafetlerdi. Son yıllarda ise özellikle tesettür giyim alanında büyük bir değişim yaşandı. Artık eski toplumlardaki gibi tek bir kalıp halinde siyah ve beyazlardan oluşan, tek bir kalıptan çıkmış gibi duran, bol, dökümlü, saçtan ayağa adar kapatan kıyafetlerin yerini cıvıl cıvıl denebilecek kadar renkli, daha vücuda oturan, giyenleri rahatsız etmeyen, ipekten satene, tülden pamukluya varacak kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip tesettür giyim akımları oluştu.

Hatta bazı modacılar tamamen yaratıcılıklarını ve dizaynlarını bu alana yoğunlaştırarak yeni bir çağın ortaya çıkmasına vesile oldu denebilir.

Önceleri ayakkabıları dahi görünmeyen, tamamen siyah veya yer yer beyaz iki parça peçe denilen kıyafetlerden oluşan kombinler artık tarihin kapatılmış sayfalarında yerini almış bulunmakta.

Tesettür giyimi tercih eden bayanlar artık giydikleri kıyafetlerde uyum, rahatlık, şıklık aramaktalar. Öyle ki, başörtüleri eskisi gibi sade, tek renk, belirli kumaşlardan yapılmış bir aksesuar olmaktan çok uzak. Günümüzde ipekten satene, ketenden kumaşa ve daha nice kumaş türlerinde, kareli, ekose, çizgili, çiçekli vs çok daha fazla desenli, sarıdan kırmızıya, yeşilden maviye binbir çeşit renkle bezenmiş başörtüleri takmaktalar. Hatta artık başörtü bağlamanın da modası çıkmış durumda, başörtü satan mağazalarda başörtü bağlama şekilleri yayınlanmaktadır. Televizyon, dergi, internet sayfalarında başörtü bağlama şekilleri üzerine eğitimler verilmekte, yeni yeni tasarımlar tesettürlü bayanların beğenisine sunulmakta, ayrıca sırf bağlama şekline göre bile başörtüler sınıflandırılmaktalar. Sadece iki renkten oluşan başörtülerin yerini binbir renk ve desenden oluşan geniş bir yelpaze almış durumda.

Kadınlar, tesettür giyimde seçimlerini dini kurallara göre uyarlamakta ve bunun yanında rahatlık ve şıklık aramaktadır. Her geçen gün kendini yenileyen moda ve modelist kreasyonları sayesinde kadınlar, istedikleri model ve şıklıkta giyebilecekleri kıyafetleri bulmakta artık sorun yaşamamaktadır. Böylelikle rekabet ortamının arttığı tesettür giyim sektöründe, ürün çeşitliliğinin de artması ile beraber tesettür firmaları giyimde yeni bir çağ açmışlardır.

Tesettür giyimde sıkça kullanılan tunik, şal, eşarp, pardesü, yelek, etek gibi giyim ürünleri tesettür firmaları sayesinde günümüz modası ile harmanlanarak kadınların beğenisine sunulmaktadır.

Her yıl modaya uyum sağlayan firmalar tesettür giyim tercih eden kadınlara farklı ürünler sunmaktadır. Tesettür firmaları farklı kreasyonları ortaya çıkararak kadınlar için birbirinden şık, rahat, uygun kumaşlardan üretilmiş, birbirinden göz alıcı, güzel farklı modeller ortaya koymaktadır. Bu sayede tesettür giyime olan ilgi arttıkça tesettür mağazalara vitrinlere bu ürünlere daha fazla yer vermeye başladı.

Ünlü giyim mağazaları, markalar da bu sektöre ürün üretmeye başlamıştır. Bu ünlü mağazalar ürettikleri ürünlerle tesettür giyimde şıklık ve zarafeti ön plana çıkarmış oldular. Bu sayede kadınlar daha güzel, daha sık, daha rahat kıyafetleri alma şansına sahip olmuşlardır.

Genç Neslin İlgisinin Modaya Etkisi

Özellikle genç kızların tesettür giyime olan ilgisi büyük firmaların ürünlerini bu yöne çekmeye yöneltmiştir. Trend olan ürün ve kıyafetler, tesettür giyime uyarlanarak daha dikkat çeken tasarımların oluşmasına buda doğal oalrak ürünlerin satışlarının artmasına yardımcı olmuştur. Bayanlar her zaman şık ve modern giyinmek ister, bu yüzden de yeni ürünleri her zaman daha çok tercih eder.

Tesettürlü kadınların özel gün, davet, kutlama yemeği, düğün, nişan gibi yerlerde giydikleri abiye, tesettür giyimin olmazsa olmaz unsuru eşarp, şal, hem şıklık hem rahatlık hem tesettürün bir arada olacağının kanıtı niteliğindedir. Hem spor kıyafetlerle, hem gündelik hayatta, hem iş hayatında diğer kıyafetlerle kolaylıkla kombinlenerek giyilebilen tunik, kadınlara biraz daha fazla hareket serbestliği tanıyan tesettür pantolon, muhafazakar ve tesettürü tercih eden kadınların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Hem rahat hem şık olması sebebiyle oldukça tercih edilen tesettür ferace, hem şık, hem güzel görünümlü, hem dini vecibelere uygun giyinip, özenle hazırlanmış, göz alıcı, modacı vitrininden çıkmış gibi görünmek isteyen bayanların tercihi olan tesettür abiye, giyiminde rahatlık arayan, rahatına düşkün olan kadınların başlıca tercihi olan pantolonlar ve pantolonlarla sıkça tercih edilen yünlü, el örgüsü ve daha birçok değişik kumaştan üretilen, renk renk, desen desen, çeşitli motifler kullanılarak üretilen tunikler, tesettür giyimin vazgeçilmez unsurları arasında yer alan, yaz mevsiminde de kış mevsiminde de kadınların tercihi olan, hem vücudun mahrem bölgelerini kaplaması, hem şık görüntüsü, hem vücut hatlarını gizlemesi sebebiyle başlıca tercih sebebi olan pardösü, saten, kumaş, kot, penye gibi tekstil malzemelerinden üretilen renk renk, desen desen, çeşit çeşit model ve renklerle üretilen etek, tesettürlü bayanların eşofmandan abiyeye, günlük yaşamdan iş hayatına kadar her çeşit kıyafetle kombinleyebildikleri, ipek, saten, penye, keten vb tekstil ürünlerinden üretilebilen her renkte desen desen eşarplar; tesettür giyimin hiç değişmeyecek ürünleri olarak görünmektedir.

Tabi ki, tesettür giyim kombinlerini tamamlayan ve hiç değişmeyen ürünler olan eşarp, sınırsız renk, desen, şekil, ipek, saten, tül vs değişik kumaş ürünleri sayesinde her giyim kıyafetiyle kombinlenebilen uygun model şekillerle tesettür giyimi tamamlayan en şık aksesuarlardır. Tesettür giyimin yükselişini fırsat bilen bazı markaların öne çıkmak amacı ile farklı şekillerde de, yalnız biçimde de kullanılabilmektedir.

Bunun ötesinde birçok kişi, bu önde gelen markanın yanlış üretim, model ve tasarımları nedeniyle kapandığını düşünerek moda diye nitelendirilip yanlış giyinmeye yol açabiliyor. Tesettür giyimin sadece vücudun açık yerlerini kapatmak olmayıp, vücut hatlarını da gizlemek anlamına geldiği ve kendini göstermemek için giyilen elbiselerin pullar, taşlarla dikkat çekici hale getirilerek üst ürünlerin daracık, alt giyimler, alt giyimlere yönelttiği, vücudun alt kısımlarını belli eden ürünlerin bu anlamda üretimleri yapılabilmektedir.

Tesettür Giyim Her Kesime Hitap Eder

Bahsetmiş olduğumuz ürünlerin tamamının yalnızca tesettürlü veya kapalı bayanların tercih ettiği ve giydiği kıyafetler olduğunu söylersek yanılmış oluruz. Ülkemizin büyük bir kesiminin halen muhafazakar bir yaşam tarzı yaşadığını düşündüğümüzde, tesettür giyimde kullanılan kıyafet ve kombinlerin büyük bir kısmının da yine ülkemizde “açık” olarak tanımlanan giyim tarzına sahip kadınlara hitap ettiği ve onlar tarafından da satın alınarak giyildiği bir gerçektir.

Bayanların giyim zevkleri, giyim tercihleri, moda anlayışları belirli çerçeveler içinde toplanmıştır. Bu bağlamda, tesettür kıyafet giyen bayanların tercihleri arasında yer alan birçok kıyafet aynı zamanda açık sayılan, tesettür giyim ürünlerini tercih etmeyen bayanlar da etek, tunik, gömlek, pardösü, pantolon gibi kıyafetleri tercih ederek giyebilmektedirler. Özellikle tunik, gömlek, etek, elbise, pardösü hemen hemen her kesimden, her yaştan bayanın tercih ettiği kıyafetler olarak öne çıkmaktadır. Bu yüzden özellikle modacılar müşteri portföyü daha geniş bir yelpazeye sahip olan bu sayılan kıyafetlerin yeni akımlarını üretmek, yeni ürünler ortaya çıkarmak ve daha çok tercih edilen ürünler tasarlamak ve böylece daha çok tutulan bir modacı olabilmek için büyük bir yarış içinde bulunmaktalar.

Başlıca Tesettür Ürünleri

Tesettür Blog ve Muhafazakar Giyim Üzerine

Başörtüsü, tesettür giyimin vazgeçilmezidir. Dinimize göre, kadınların saçının bir teli bile görünmeyecek şekilde kapanması şarttır. Başörtü, hem dini bir vecibenin yerine getirilmesi, hem kıyafetlerin uyumu, hem güzel görünmek için kadınların en çok kullandığı aksesuardır. İpek, pamuklu, tül, saten kumaşlardan üretilen, renk renk, desen desen başörtüler bayanların büyük ilgisini çekmektedir. Bayanların ilgisini çektiği kadar, başörtüsüne taleplerin çığ gibi büyümesi nedeniyle modacıların da ilgi alanlarını bu yöne kaydırmalarını sağlamış, hatta birçok modacı yalnızca tesettür giyime ağırlık vermiştir.

Şal, muhafazakar bir hayat anlayışı süren kadınların saçlarını kapatmak için kullandığı başka bir aksesuar da şallardır. İpek, saten, tül, kumaş, yünlü, pamuklu kumaşlardan elde edilen, birbirinden şık desen, çizgi ve motiflere sahip olan ve renk renk çeşitleri ile kadınların büyük ilgisini çekmektedir.

Eşarp, özellikle ülkemizde birçok kesimin muhafazakar bir yaşam sürdüğünü düşünürsek, kadınların dini vecibelerinden biri olan saçlarını kapatmalarının yanında, şık ve güzel bir görünüm kazanmak için kullandıkları aksesuarlardan biridir. İpek, saten, tül, kumaş, yünlü, pamuklu kumaşlardan elde edilen, birbirinden şık desen, çizgi ve motiflere sahip olan ve renk renk çeşitleri ile kadınların büyük ilgisini çekmektedir.

Bone; başörtüsü kullanan kadınların, başlarındaki eşarp, şal, başörtüsü, türban gibi başa takılan aksesuarlarının kaymasını engellemek, saçlarını daha derli toplu tutmak için kullandıkları bir iç aksesuardır. Genellikle tek renkten oluşur. Bir iç aksesuar olması, görünmemesi, fazla bir renk, kumaş ve desen seçeneği olmamasına rağmen tesettür giyim sektöründe oldukça geniş bir yer kaplar, her daim alıcısı mevcuttur.

Bone şal; son yıllarda tesettür giyimde trend olan aksesuarlardan biridir. Özellikle pratik takılıp çıkarılması nedeniyle birçok bayanın başlıca tercihi olmuştur. Spor kıyafet, abiye, dış giyim ve hatta iş dünyasına uygun her tür kıyafetle, her yaştan bayanın kullanabileceği bir üründür.

Türban; kolay takılabilmesi, rahatlığı, şıklığı ve yeterince kapalı olması gibi etkenlerle, kadınların çokça tercih ettiği bir tesettür aksesuarıdır.

Elbise; şık giyinmek, güzel görünmek isteyen kadınların olmazsa olmazıdır elbiseler. Tesettür giyimde elbise, kolları kapalı, yaka kısmı kapalı, etek kısmı ayaklara kadar uzanan ipek, saten, pamuklu, yünlü gibi kumaşlardan yapılmakta, rengarenk ve desen desen modelleri ile kadınların gardıroplarını her daim doldurmuş, yeni trendler ile birlikte doldurmaya devam edecek gibi durmaktadır.

Tunik; Özellikle son yıllara damgasını vuran, tesettür giyim eşyalarından biridir. Şık, kullanışlı, rahat, göz alıcı, hemen her kıyafete uygun bir aksesuardır. Muhafazakar kadınların çok fazla tercih ettiği, hatta bazı tesettürlü olmayan kadınların da giydiği bir kıyafettir. Günümüzde sokaklarda eşofman, kot, kumaş, etek, elbise vb her türlü kıyafetle kombin yapılarak kullanılmaktadır. İpekten yünlüye, satenden ketene kadar her türlü kumaştan, desen desen, model model, renk renk modelleri bulunmaktadır.

Abiye; Tesettür giyime olan ilginin son yıllarda çığ gibi büyümesi ile birlikte, tesettür modası ile uğraşan modacıların da üretim ve ilgi alanları değişim gösterdi. Tesettürlü bir kadın şık olamaz gibi bir düşünce hakim olmasına rağmen, modacılar her geçen gün yeni ve ilgi çekici bir kıyafet piyasaya sürmektedirler. Düğün, nişan gibi kutlamalar, özel günler gibi gün ve gecelerde muhafazakar kadınların bir numaralı tercihi durumundadır. Muhafazakar kadınlar için özel üretilmiş gece kıyafetidir.

Haşema; Piyasaya ilk çıktığında “Hakiki Şeriat Mayosu” isminin kısaltılmış şekli olarak tanıtılmıştır. Tesettürlü kadınların denize girerken, denizden çıktıklarında üzerlerinde olan, vücuda yapışmayan, içi görünmeyen ayaktan boyuna adar her alanı kapatan bir dış giyim ürünüdür.

Pardesü; Yaz-kış, yağmur-çamur hiç fark etmez, bayanların üzerindeki normal kıyafetlerin üzerine giyilen pamuk, ipekli, keten gibi birçok modeli mevcuttur. Özellikle özel bölgelerin görünmesini önlemek amacıyla alınıp giyilmektedir. Özellikle bayanların vücut hatlarını kapaması sebebiyle tesettürlü bayanların sıkça giydiği ve alırken tercih ettiği bir giysidir.

Kap; Özellikle tesettür giyime özen gösteren bayanların yoğunlukla ilgi gösterdiği bir dış kıyafettir. Giyildiğinde diz altına kadar örten, ince kumaştan yapılmış ve genellikle yazın giyilen bir kıyafettir.

Kaban; Kışlık kalın bir kıyafettir. Vücut hatlarını ve bayanların vücutlarının büyük bir kısmını kapatması sebebiyle tesettürlü bayanların çokça tercih ettiği bir dış giyim kıyafetidir.

Manto; Kışlık kalın bir kıyafettir. Kadınların vücut hatlarını kapatmaları, sıcak tutmaları ve oldukça şık bir görünüme sahip olmaları sebebiyle yaygın bir şekilde tercih ettiği dış giyim kıyafetidir.

Pantolon; Muhafazakar bayanların rahat olması, ayaklara kadar olan bedeni kapatması sebebiyle sıkça giydiği, genellikle tunik gibi kıyafetlerle kombin ettikleri bir kıyafettir. Muhafazakar kadınlar tarafından bol kesimliler özellikle tercih sebebidir. Çeşit çeşit kumaştan, çok fazla model, desen ve renge sahip dış giyim kıyafetidir.

Etek; Kadın gardıroplarının vazgeçilmezi bir kıyafettir. Tesettürlü bayanların özellikle bol kesimlilerini tercih ettiği, her çeşit kumaştan üretilebilen, her türlü desen, model ve rengin kullanıldığı bir dış giyim kıyafetidir. Genellikle ayak bileklerine kadar kapatır. Bu da tesettürlü bayanların başlıca tercih sebeplerinden biri haline getirir. Çoğunlukla tunikle kombinlenir.

Ceket; Çalışan tesettürlü bayanların ya da klasik giyimden hoşlanan bayanların tercih ettiği bir kıyafettir. Kot, kumaş, pamuklu, el örgüsü, çizgili, kareli, düz gibi seçenekleri bulunan, ceketler çok fazla renk seçeneğine sahiptirler.

Hırka; Tesettürlü bayanların vücut hatlarını kapatması sebebiyle tercih ettiği kıyafet – aksesuarlardan biridir. Günlük hayatta olduğu kadar, evde, işte de giyilmektedir. Genellikle etekle kombin yapılmaktadır. Çoğunlukla yünlü kumaşlardan üretilir. Ayrıca hırkalar yakın geçmişe kadar yalnızca elle dikilerek örülen bir kıyafetti.

Namaz elbisesi; Yalnızca tesettürlü bayanların değil, her yaştan, çalışan veya çalışmayan kadınların namaz için genellikle yanlarında taşıdıkları elbisedir. Çoğunlukla gündelik hayatta kullanılmaz.

Panço; Meksika kovboylarının omuzlarına örttükleri örtülerden almıştır ismini. Kadınların omuzlarını görmek için aldıkları, aynı zamanda vücudun özellikle üst kısmını örtmesi sebebiyle tesettürlü bayanların tercih ettiği aksesuarlardandır. Çoğunlukla kalın kumaştan yapılmış, asıl amacı ısıtmak olan panço, günümüzde birçok bayanın gardırobunu süslemektedir. Çoğunluğu kalın kumaştan yapılmış, renk renk, desen desen, göz alıcı bir aksesuardır.

Ferace; Tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar gitmektedir. Osmanlı zamanında kadınlar çarşaf giymeden önce sokakta genellikle siyah renkli kumaştan, uzun kollu, yakasız, bol bir kıyafettir. Günümüzde halen ülkemizin batısındaki kırsal kesimlerde giyilmeye devam etmektedir. Aynı zamanda günümüzde de trend olan kıyafetlerden biridir. Tesettürlü bayanların son yıllarda bolca dile getirdiği ve satın aldığı dış giyim kıyafetidir.